shower
USSA -- United States Ski and Snowboard Association Bookmark and Share
DecemberNameDisciplineSeriesTD
15-18Development Tech Series, Teton Village (was Snowking)GS/SLWestern Region
17-20Eric Hays, Park CityGS, SLIMD U16/ U18+Ellen Galbraith (GS), Carma Burnett (SL)
JanuaryNameDisciplineSeriesTD
5-6IMC FIS Slaloms, SnowbirdSLIMD U18+/FIS
7Postponed IMC FIS GS (added to McCall and Bogus Basin SGs as USSA GS), Ogden ValleyGSIMD U18+/FIS
12-13South Series Giant Slaloms, Odgen ValleyGSSouth SeriesBecky Stone
12-13North Series Slaloms, McCallSLNorth SeriesEvert Uldrich
12-18Elite/Devo Speed Series, SchweitzerSG/DHWestern Region
19-21Wes Barron Speed Series, Jackson HoleSGIMD U14/U16Stephen Schowengerdt
26Youth Ski League, Park CityYouth Ski LeagueTroy Price
27-30Elite Tech Series, Park City/Snowbird2GS/2SLWestern Region
FebruaryNameDisciplineSeriesTD
2-3South Series Slaloms, Snowbird2SLSouth SeriesRalph Keith
2-4Park City U14 Qualifier, Park City2GS/1SLIMD U14Stanley Goldschmidt
2-3North Series Giant Slaloms, Snow King Resort, Jackson Hole2GSNorth SeriesChuck Borrenpohl
2-4Laura Flood Memorial , Sun Valley2GS/1SLIMD U18+/FISAmanda Shaw
2-4Cheeso Memorial, Sun Valley2SL/1GSIMD U16Stephen Schowengerdt
9-11McCall Super-Gs Qualifier and rescheduled GS, McCall3 SG/1 GS WomenIMD U16/ U18+Jim Sund
9South YSL, Brighton/Snowbird (see handbook)GSYouth Ski LeagueAngela Streicher (Brighton), Stanley Goldschmidt (Snowbird)
16-18Sean Nurse U14 Qualifier, Jackson Hole2SL/1GSIMD U14Michael Hammer
16-18Trudi Bolinder U16, U18 Qualifier, Bogus Basin3SG/1 GSIMD U16/ U18+Ernie Revello
21-24Western Region Elite Slaloms/Giant Slaloms, Snowking2SL/2GSWestern Region
23South YSL, Ogden/SD (see handbook)tbaYouth Ski LeagueAngela Streicher (Ogden), Becky Stone (Sundance)
23-24South Series Slalom/Giant Slalom, SnowbirdSL/GSSouth SeriesBen Sinclair
23-24Monroe Cup, Sun ValleySL/GSNorth SeriesJim Sund
MarchNameDisciplineSeriesTD
1-3U14 Super-G Qualifier, Ogden3SGIMD U14Evert Uldrich
1-3David Wright Memorial , Park City2GS/1SLIMD U16Chuck Borrenpohl
5-10Western Region U18+ Junior Championships, Mission RidgeSG/SL/GSWestern Region
9-10YSL Championships, SummitSL/GSYouth Ski LeagueBecky Stone
15-17Intermountain Division Championships, Park CitySL/GS/DualNorth/South SeriesCarma Burnett
16-17Hartlauer Memorial, BrightonSL/GSNorth/South SeriesTBD
19-23U16 Championships, AlyeskaSG/SL/GSIMD U16Lester Keller
21-24U14 Championships, Sun ValleySL/GSIMD U14Troy Price
27-1Western Region Spring Series, MammothSL/GSWestern Region
30-31IMD Spring Fling, Grand Targhee1 GS/1 Dual SLOpenChuck Borrenpohl
AprilNameDisciplineSeriesTD
3-10Western Region Spring Speed Series, MammothDH/SGWestern Region
6-8Snow Cup/Last Chance (schedule changed), Snowbird3 SLIMD U16/ U18+Stephen Schowengerdt
11-14Western Region Spring Devo Series, SugarbowlSL/GSWestern Region