shower
USSA -- United States Ski and Snowboard Association Bookmark and Share
DecemberNameDisciplineSeriesTD
13-14Open Tech Divisional FIS, Snowbird (Moved to Jackson)2GS/1SLWestern Region
17-20Eric Hays, Park City2SL/2GSOpenWalt Evans
JanuaryNameDisciplineSeriesTD
6-8IMC/U16 Qualifier, Snow King2GS/1SLIMC U16 QualifierChuck Borrenpohl
6-8David Wright Memorial IMC/U14 Qualifier, Park City2GS/1SLIMD U14Troy Price
7-8Hartlauer Memorial, Brighton2GSSouth SeriesAngela Streicher
14-15North Series GS, Snow King2GSNorth SeriesMike Hammer
17-20FIS Elite, Squaw Valley2SL/2GSWestern Region
20-22Wes Barron SG, Teton Village3SGOpenErnie Revello
20-22U14 Speed project, Grand TargheeSpeed ElementsIMD U14
21YSL GS Race, Sundance/Park CityGSYouth Ski LeagueAngela Streicher (SD)/Stanley Goldschmidt (PC)
23-25Soldier Mountain DH, Soldier Mountain3DHOpen
27-2Western Region Speed Qualifier, Schweitzer2SG/2DHWestern Region
FebruaryNameDisciplineSeriesTD
3-5Junior IMC/U14 Qualifier, Snowbasin3SGIMD U14Gil Denis
4-5North Series SL, Brundage2SLNorth SeriesEvert Uldrich
4-5South Series SL, Snowbird2SLSouth SeriesJim Sund
4YSL Race, Brighton/SundanceGSYouth Ski LeagueAngela Streicher (BR)/Stanley Goldschmidt (SD)
10-12Laura Flood Memorial, Sun Valley2SL/1GSIMC U16 QualifierSteve Schowengerdt
19-22Western Region Tech Qualifier/ Wild West, Snow King2SL/2GSWestern Region
24-26Sean Nurse Junior IMC/U14 Qualifier, Snow King2SL/1GSIMD U14Carma Burnett
25-26Monroe Cup, Sun ValleySL/GSNorth SeriesGil Denis
25-26South Series SL/GS, SundanceSL/GSSouth Series
25YSL, Snowbird/SnowbasinSLYouth Ski LeagueRebecca Stone (SB)/Janifer Larson (SBN)
MarchNameDisciplineSeriesTD
3-5Trudi Bolinder Speed Qualifier, Bogus Basin3SGIMC U16 QualifierErnie Revello
9-14Wester Region Junior Champs/ FIS, Schweitzer2SG/2GS/2SLWestern Region
11-12YSL Finals, Brian HeadSL/GSYouth Ski LeagueTroy Price
16-19Western Region U16 Championships, Big SkySG/GS/SL/SQWestern Region
16-19Western Region U14 Championships, Alpine MeadowsSG/GS/SL/SQWestern Region
17-19Intermountain Championships, Park CitySL/GS/DualsNorth/South SeriesCarma Burnett
18-19IMD Finals, SnowbasinSL/GSNorth/South SeriesGil Denis
23-26Open Tech Divisional FIS, Sun Valley2SL/2GSWestern RegionLester Keller
23-25Tri-Divisionals, SnowbirdSG/GS/SLIMD U14/U16Chuck Borrenpohl
AprilNameDisciplineSeriesTD
1-2Spring Fling, Grand TargheeKombi/DualsNorth/South SeriesCarma Burnett
3-8Western Region Elite Spring Series, Mammoth2SG/2GS/2SLWestern Region
8-12IMC/Open Snowcup, Snowbird2SG/2GS/2SLIMC/OpenSteve Schowengerdt
8-10U14 Spring Project, Grand TargheeFundamentalsIMD U14
11-16Western Region Spring Speed/FIS/USSA, Mammoth2DHWestern Region